Milyen eszközök kellenek a viricseléshez?
– akkus fúró és 5mm-es fúrószár vagy „cigányfúró”
– madzag, zsinór
– vágószerszám (kés/olló)
– üres üvegek
– szívószál vagy a fúrt lyukkal azonos átmérőjű növényi/műanyag cső (fémmel nem érintkezhet)
– tölcsér
Mikortól lehet viricselni?
Ideális esetben március elején, közepén kezdődik a nedvkeringés. Az időablak körülbelül 3 hetes. Hóval fedett területeken látható a fák törzse körüli intenzívebb olvadás, mely a talajhőnek köszönhető, melyet a gyökérzet közvetít.
Meddig lehet viricselni?
Addig lehet viricselni, míg a lecsapolt nyírfalé víztiszta, nem zavaros vagy tört.
A viricselés árt a fának?
A lecsapolt mennyiség százada annak a mennyiségnek, amennyit a fa el tud raktározni a gyökérzetében – persze ez az arányszám függ a fa méretétől is és a lecsapolt mennyiségtől. Egy fára lehet több üveget is kötni. (Viszonyításképp: az ember véradáskor vérének tizedét adja le és nincs gyökérzetünk)
Hol érdemes viricselni?
Az emberi tevékenységtől távol eső helyeken érdemes viricselni. Bár a nyírfa, mint egy nagy szűrő, megtisztítja azon nedvességet, melyet összeszed egy-egy nyár során. A nyírfa északi oldalán célszerű lyukat fúrni, hogy napfény ne károsítsa az élő beltartalmat.
Mely fákat célszerű csapolni?
A termetesebb fákat célszerű csapolni, melyek már 20-30 évesek.
Szabad-e csapolni közterületen?
Az egészséghez való jog alapvető jogunk, a közparkok ezen célból jöttek létre, így felelős használatuk megengedett.
Milyen „extrákat” nyújt a nyírfa a viricselésen túl?
Leveléből és kérgéből is főzhető tea. Fehér kérge gyújtósnak is jó a nedves időben, túrázáskor. Levelét június-július folyamán gyűjtik, a kérget ősszel és télen érdemes gyűjteni. A szív- és veseelégtelenségben szenvedők ne fogyasszák teáját.
Milyen segítséget nyújthatunk a fának?
A klímaváltozás hátrányosan éri a Kárpát-medence nyírfáit (is), így csak azzal segíthetünk, ha megszabadítjuk az élősködő növényektől. A fagyöngy ilyen módú hasznosítása a „non plus ultra”, mivel a gyógyhatások feltorlódnak az élősködő növényben.
Túladagolható-e?
Nem, de hatékonysága növelhető oly formán, hogy egy-egy kortyot a nyelv alatt tartunk, ahol jobban fel tudnak szívódni a hatóanyagok, így kevesebb mennyiség is elegendő belőle.
Van-e nem kívánt mellékhatása?
Mint általában a gyógynövényeknek: nincs. Függesszük fel a kúrát, ha bármilyen emésztési, vagy veseműködési rendellenességet észlelünk.
Terhesen fogyasztható-e?
Igen, mértékkel, ha szalicilsavra nem jelentkezik allergiás tünet (természetes aszpirin).
Hogyan lehet tartósítani?
Mi fagyasztva rakjuk el. Egy élelmiszeripari mérnökkel még konzultálnunk kellene…Redukcióval cukor formájában tárolható még el, de nagy energiaigénye miatt nem javasolt. Ukrán és finn cégek palackozzák a viricset, szóval a tartósítása nem reménytelen
Hogyan és meddig tárolható el?
Hűtőben egy hétig áll el, utána erjedésnek indul, zavaros és savanykás lesz.
Sörfőzésre alkalmas-e?
Sörfőzéshez a legjobb alapanyag!
Mit lehet kezdeni a fennmaradó lyukakkal?
Mivel a betegségekkel szemben ellenáll a nyírfa, ezért talán megbírja azt is, ha „bedugózzuk” saját, megfelelő keresztmetszetű ágával, tömítésnek mohát használva, mely nedvesség hatására beledagad a hézagokba.
Milyen az íze?
Íze olyan, mint a legfinomabb vízé